O našej farnosti

Naša farnosť sa nachádza v mestkej časti Bratislava-Rača, na východnom úpätí Malých Karpát. Rača bola do roku 1946 samostatnou obcou známou pod menom Račišdorf. Ako Villa Racha sa spomína už v roku 1237, no najstaršie dôkazy o osídlení pochádzajú už z konca 8. storočia. Pôvodnými obyvateľmi boli Slovania. Po vpáde Tatárov sem od 13. stor. prichádzajú nemeckí kolonisti, v 16. stor. zas Chorváti.

Od roku 1647 má Rača výsady zemepanského mestečka. Rača má taktiež veľmi významné a bohaté vinohradnícke tradície, od 18. stor. ju charakterizuje červené víno Frankovka.

Na území farnosti sa nachádzajú veľmi vzácne architektonické pamiatky. Najvýznamnejšou z nich je katolícky farský kostol , ktorý sa spomína už v roku 1306 a budova fary, ktorá je situovaná pri kostole. Cennými pamiatkami sú aj ďalšie sakrálne stavby , napríklad sochy, božie muky, či kríže, ktoré z vďaky stavali naši predkovia. Fara v Rači sa môže pochváliť aj pôsobením významných osobností v úlohe správcov farnosti, ktorí svojím pôsobením významne prispeli ku kultúrnemu rozvoju farnosti. Bol to najmä slovenský rodoľub Alster Móric, Frantisek Víťazoslav Sasinek, Vojtech Rudroff a iní.