O sviatosti pomazania

Posvätným pomazaním chorých a modlitbou kňazov celá Cirkev odporúča chorých trpiacemu a oslávenému Pánovi, aby im uľavil a ich spasil, ba povzbudzuje ich, aby sa dobrovoľne spojili s Kristovym utrpením a jeho smrťou, a tak prispeli k dobru Božieho ľudu. (KKC, 1499)

Ako postupovať - pomazanie chorých

Pomazanie chorých sa môže udeliť veriacemu, ktorý sa v dôsledku choroby alebo staroby začína ocitať v nebezpečenstve smrti. Môže sa opakovať, ak sa chorému zhorší zdravotný stav.

Pomazanie je vhodné prijať i v prípade odchodu do nemocnice z dôvodu vážneho zdravotného stavu. Nejde o posledné pomazanie - "teda rozlúčku so životom", ako sa mnohí domnievajú.

Sviatosť vysluhujeme

• Doma, v nemocnici alebo v zariadení pre seniorov. O jej vyslúženie môže požiadať chorý alebo jeho príbuzní niektorého kňaza vo farnosti osobne alebo telefonicky na čísle farského úradu.

Ak sa vysluhuje sviatosť doma

Ak sa vysluhuje sviatosť doma, je potrebné pripraviť:

• stôl prestretý bielym obrusom
  • kríž a dve horiace sviece.

Kým príde kňaz, odporúčame zotrvávať pri chorom v modlitbe.

Prosíme, aby ste k chorému zavolali kňaza čím skôr. Veď práve táto sviatosť prináša chorému pokoj, silu a odvahu na premáhanie bolesti a ťažkostí.